|

+90 252 382 64 69

Akıllı Ev Sistemleri Hakkında Merak Edilen Soruların Cevapları

Akıllı Ev Sistemleri nedir?

Akıllı Ev Sistemleri , bir takım interaktif özellikleri bulunan cihazlarla donatılmış bir konutta, yaşayanların konutun konforu ve kullanımı ile ilgili komutlarını hem uzaktayken ve hem de konut içerisindeyken tek bir taşınabilir cihaz (akıllı telefon, tablet vb.) üzerinden verebilmesini sağlayan bir yönetim teknolojisidir.

Bu sistemin faydaları nelerdir?

Konfor, Tasarruf ,Emniyet, Zaman yönetimi ve sağlık başlıca faydaları arasında gösterilebilir.

Hangi cihazları akıllı ev sistemleriyle kontrol edebilirim?

Neredeyse aklınıza gelebilecek tüm ev cihazlarını kontrol edebilirsiniz. Başlıcaları, klima, radyatör gibi ısıtma soğutma sistemleri, perde ve panjurlar, televizyon ve ses sistemleri gibi multimedya araçları, garaj ve site kapıları, elektronik ankastre mutfak eşyaları, aydınlatma sistemleri, alarm ve kamera sistemleri, bahçe sulama sistemlerini ve hatta kahve makinenizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca tüm elektrik ve su tesisatına da müdahale edebilirsiniz.

Ev otomasyonlarının sunduğu konfor olanakları nelerdir?

Bir örnekle açıklamak gerekirse, klimanızı veya diğer ortam iklimlendirme cihazınızı daha eve gelmeden açabilir ve varışınızda sizi dilediğiniz ortam derecesine ulaşmış bir ev karşılayabilir.

Oturduğunuz yerden bahçe sulama sistemini aktivite edebilir ve bahçenizi yatak odanızdan sulayabilirsiniz. Havuzunuzun kontrolünü dahi uzaktan yapabilir, pompayı filtreyi ve havuz sıcaklığına müdahale edebilirsiniz.

Perde ve panjurları telefonunuzdan yönetebilirsiniz.

Site ya da garaj kapısını aracınızdan hiç inmeden ve hatta anahtarınız olmadan açabilirsiniz.

Tüm kumandaları rafa kaldırın. Telefonunuzdan veya tabletinizden tüm multimedya ve televizyonunuza müdahale edebilirsiniz. Hatta ortam aydınlatmasını bile seçtiğiniz film ve müziğe göre telefonunuzdan ayarlayabilirsiniz.

Tüm komutları her defasında yeniden mi vermek zorundayım?

Size ekstra bir konfor daha sunmak için kurduğumuz sistemin senaryo özellikleri bulunmaktadır. İsterseniz hazır bir senaryoyu veya sonradan kolayca kendinizin oluşturacağı bir senaryoyu bir kere seçersiniz ve sistem sizin yerinize her komutu dakikasında kendi başına yerine getirir. Örneğin, gün batımı ve doğuşuna göre otomatik olarak perde ve panjurları açabilir veya kapatabilir. Uyanma saatinizden 20 dakika öncesine iklimlendirme senaryosunun başlangıcını ayarlayabilir ve yataktan kalktığınızda sizin için uygun bir sıcaklıkta evinizde gezebilirsiniz.  Bir “Evine Hoş Geldin” senaryosu ayarlayabilir ve içeri girdiğinizde aydınlatmasından iklimlendirmesine ve suyun sıcaklığına kadar her şeyi istediğiniz gibi bulabilirsiniz. Evden ve işyerinizden çıkarken alarm sisteminiz ardınızdan senaryo gereği kendi başına devreye girebilir. Siz uyurken bahçe sulaması otomatik olarak çalışmaya başlayabilir.

Tasarruf imkanları nedir?

Hangi elektronik cihazınızın ne kadar enerji tükettiğini saat saat, gün gün ve ay ay görüntüleyebilirsiniz. Elinizde aylık bir raporlama ve karşılaştırma veri datası oluşur. Enerji verimliliği analizi yapabilirsiniz. Kontrol sizdedir. Ayrıca iklimlendirme ve aydınlatma sisteminize oda oda müdahale edebilirsiniz. Konforunuzu azaltmadan enerji tüketimini azaltabilirsiniz. Siz uyurken ya da evde yokken tüm cihazlar kendilerini belirlediğiniz bir senaryoya alabilir, gereksiz bir aydınlatmanın veya boş yere çalışan bir termosifonun gereksiz enerji tüketiminin önüne geçersiniz. Güneş enerjisi, klima, su termosifonu vb gibi tüm cihazları birbirine entegre kullanarak tasarrufunuzu artırabilirsiniz.

Emniyet konusunda faydaları nelerdir?

Uzaktan yönetilebilir otomasyon kurulumumuzun başka bir artısı da ev ve işyerinizin emniyetidir.

7/24 hareket algılanması ve her hangi bir kapı ve pencerenin açılması durumunda otomasyon size mesaj veya çağrı yoluyla bildirimde bulunur. Anında kameralarınıza bağlanarak durum gözetlemesi yapabilirsiniz. Sınırsız sayıda alarm zone belirleyebilirsiniz. Tamamıyla sizin beklentilerinize uyarlanabilir otomasyon sayesinde güvenlik seviyenizi üst duruma çıkartabilirsiniz. Duman sensörleri yangın durumlarında  da  sizi uzaktayken haberdar eder, ayrıca yangın önleme senaryosunu devreye sokabilir. Su basmasına karşı evdeki su akıntısını durdurabilir. Gaz sensörleri, kaçak gaz sızıntılarını tespit edebilir.  Panik butonu sizin için acil yardım çağırabilir. Gaz akışını ana hattan kesebilir. Çoklu kullanıcı özelliği sayesinde, siz çok uzaklardayken dahi konutunuzda hangi aile bireylerinizin olduğunu görebilirsiniz. Giriş çıkışlardan mesaj yoluyla haberdar edilirsiniz. Evinizde yaşlı ve bebeklerin bakımı için işe aldığınız bakıcıların hizmetini takip edebilirsiniz ve sevdikleriniz konusunda içiniz rahat olur.

Akıllı ev sistemleri her eve kurulabilir mi?

Otomasyon sisteminin kurulumu internet erişiminin olduğu her evde mümkündür. Hatta, elektronik cihazların sayısı artırılarak, sistemin kapsamı çok daha ileri götürülebilir. Örneğin, birbirleriyle konuşan beyaz eşyalar teknolojisi ile akıllı ev sistemleri teknolojisinin birleşiminden uzaktayken yemek yapabilmek mümkün olmuştur. Koçtes Mühendislik, Bodrum’da kaliteli projelerle kullanıma hazır anahtar teslim kurulumlar gerçekleştirmektedir.